Když se dívám na oblohu

 

Na obloze lze vidět ve dne i v noci zajímavá vesmírná tělesa.

Ráno vychází na oblohu Slunce a noc se pomalu mění v den, tomuto ději říkáme svítání.

Naopak večer nastává stmívání, kdy Slunce zapadá za obzor a den se mění v noc. V noci můžeme pozorovat na obloze Měsíc, to je planetka, která obíhá okolo naší planety Země. Pokud není zamračeno, tak v noci můžeme pozorovat hvězdy.

Slunce je také hvězda, ale je nejblíže k naší planetě Zemi. Slunce svítí tak silně, že ve dne přes jeho zář nejdou hvězdy vidět, proto je můžeme pozorovat, až Slunce zapadne. Hvězdy však jsou na obloze i přes den !

Některé hvězdy tvoří na obloze obrazce, tyto obrazce nazýváme souhvězdí. Každé souhvězdí si lidé pojmenovali už v dávných dobách. Je jich opravdu spousta a některé můžeme vidět na obrázku.

 

Na obloze je ale daleko více těles, jsou tam planety (říká se jim také oběžnice ... obíhají okolo Slunce) a také lze jednou za dlouhý čas pozorovat i komety (svítící body, za kterými zůstávají světlé stopy, tzv. vlasy).

Dříve lidé zkoumali oblohu jen zvým zrakem. Dnes už máme dalekohledy, jsou to přístroje schopné nám sledovaný předmět přiblížit. Opravdoví profesionálové ale sledují oblohu ve zvláštních budovách, ve kterých jsou obří dalekohledy. Tyto stavby nazýváme hvězdárny.

 

Stmívání, svítání a celkový posun těles po obloze ... to vše se děje díky základním pohybům :

1. Země rotuje okolo své vlastní osy (otočka trvá jeden den) - tento pohyb způsobuje střídání dne a noci

2. Měsíc obíhá okolo Země (oběhne ji za jeden měsíc)

3. Země obíhá kolem Slunce (oběhne ho za jeden rok) - tento pohyb způsobuje střídání ročních období (v létě je Země nejblíže Slunci a v zimě zase nejdál)

 

Přes den se nám zdá, že se Slunce pohybuje po obloze (od východu k západu). Ve skutečnosti je však Slunce na pevném místě, ale Země rotuje okolo své osy ! 

 

Následující video zobrazuje pohyby těchto těles.