Rozmanitost života

 

Protože všude na Zemi je různé podnebí jako u nás (u pólů je chladno a kolem rovníku zase teplo), tak rostliny a živočichové žijící tam se museli těmto podmínkám přizbůsobit.

SUCHÉ A TEPLÉ OBLASTI - OBLASTI NA ROVNÍKU

Rostliny, které žijí ve velmi suchých oblastech (pouště) musejí šetřit s vodou, tak vodu zachycují v širokých stoncích nebo tlustých listech, jako například kaktusy. Aby se voda z listů neodpařovala, je povrch listů púokrytý vrstvou vosku.

Někteří živočichové tam nepotřebují vodu pít, ale stačí jim voda obsažená v potravě. Někteří živočichové žijící v těchto suchých oblastech si ji mohou uchovávat ve svém těle, jako třeba velbloudi (v hrbech mají zásobu tuku, ten se pak v případě potřeby přemění díky kyslíku na vodu a energii).

 

LEDOVÉ OBLASTI - OBLASTI NA PÓLECH

Na severním a jižním pólu je zima a sníh celý rok. Zvířata tam mají velmi hustou srst nebo peří, které je chrání před chladem.

Ve velmi chladných oblastech nerostou téměř žádné rostliny. Potřebují totiž k životu kapalnou vodu, která zde chybí (je tu jen v pevném skupenství ve formě ledu).

 

Na Zemi jsou také oblasti, kde se střídají dlouhá období sucha s dlouhými obdobími dešťů. Stromy však nejsou schopné vydržet dlouhá suchá období bez vody, takže v těchto oblastech jsou obrovská území porostlá pouze trávou - tyto oblasti nazýváme stepi. Ve stepích přežijí pouze živočichové, kteří jsou schopni před nebezpečím rychle utéct, nebo se zahrabat do země. Žijí zde hlodavci, rychlí kopytníci, šelmy a draví ptáci.

 

Naopak tam, kde prší pravidelně celý rok, tam se daří stromům. Toto jsou oblasti lesů. Stromy jsou vysoké a poskytují úkryt mnoha živočichům, takže tyto oblasti jsou bohaté na mnoho druhů rostlin, hub a živočichů.